• 005
  • 006
  • 007
  • 008
  • 009

وزیر ارشاد: فیس بوک باید رفع فیلتر شود

امتیاز کاربران

 

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه «نشست فعالان حوزه رسانه های دیجیتال» در پاسخ به این پرسش که « آیا ممکن است شرایطی رقم بخورد که دسترسی راحتی به فیس بوک به وجود بیاید؟» گفت: مگر در حال حاضر دسترسی راحت نیست؟

p04-1علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه «نشست فعالان حوزه رسانه های دیجیتال» در پاسخ به این پرسش که « آیا ممکن است شرایطی رقم بخورد که دسترسی راحتی به فیس بوک به وجود بیاید؟» گفت: مگر در حال حاضر دسترسی راحت نیست؟ به هر حال موضوع فیس بوک مربوط به کمیته فیلترینگ است که مستقیما زیر نظر وزارت ارشاد نیست و ما فقط یک نماینده در این کمیته داریم.

با مجموعه دوستانی که در آن کمیته هستند باید صحبت شود چرا که نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه ها اجتماعی نیز باید قابل دسترسی باشند و قید غیرقانونی برای دسترسی به آنها برداشته شود.

وزیر ارشاد: قید غیرقانونی برای دسترسی به شبکه های اجتماعی باید برداشته شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برداشته شدن فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس بوک و دسترسی راحت به آن گفت: نه تنها فیس بوک بلکه باید سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشند همان طور که الان هستند اما باید قید ˈغیرقانونیˈ برداشته شود.

علی جنتی دوشنبه شب در حاشیه نخستین نشست فعالان رسانه های دیجیتال در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا فیلترینگ فیس بوک برداشته و دسترسی به آن تسهیل می شود یا خیر؟ افزود: این مساله مربوط به کمیته فیلترینگ است که مستقیما زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و این وزارتخانه فقط یک نماینده در کمیته یاد شده دارد

جنتی اضافه کرد: باید با اعضای این کمیته صحبت کنیم که نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشد و قید غیرقانونی برداشته شود.

جنتی: با فیلترینگ نمی توان جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات را گرفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز انتقال آزاد اطلاعات به راحتی صورت می گیرد و ماهم چاره ای جز تسهیل این انتقال نداریم، با فیلترینگ نمی توان جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات را گرفت.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم «نشست فعالان رسانه های دیجیتال» که شامگاه دوشنبه (۱۳ آبان ماه) در تالار وحدت تهران برگزار شد، با بیان این که نمی توان با هیچ راهی مانع ارتباطات جهانی شد، اظهار کرد: ما چاره ای جز تولید محتوا نداریم. همانطور که در حوزه شبکه های تلویزیونی نتوانستیم با ایجاد پارازیت و ممانعت از نصب دیش مانع دسترسی به این شبکه ها شویم، نمی توانیم با فیلترینگ هم تاثیری در دسترسی به اطلاعات داشته باشیم.

او ادامه داد: باید به فکر راههای دیگری مانند تولید محتوای بهتر باشیم تا مثلا در حوزه تلویزیونی مخاطب سمت شبکه های بیگانه کشیده نشود. همچنین در حوزه رسانه های دیجیتال هم باید تولید محتوای قوی صورت بگیرد تا بتوانیم از فرهنگ بومی خودمان حراست کنیم.

جنتی با اعتقاد بر اینکه اگر بتوانیم شرایط را درک و به درستی طراحی کنیم برای ما یک نعمت است، تصریح کرد: باید بدانیم که امروزه رسانه های برخط تا چه اندازه در انتقال فکر موثرند. ما در ایران در این زمینه دارای منابع قدرتمندی هستیم که باید از آنها استفاده کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امروز بیشتر کشورهای پیشرفته از فناوری اطلاعات بهترین استفاده را می کنند، گفت: آثار عظیم این استفاده را در توسعه کشورشان و همچنین در رشد تولید ناخالص ملی آنها می توان به خوبی مشاهده کرد. علاوه بر آن نقشی که امروز فناوری اطلاعات در قدرت کشورها و سلطه آنها بر دیگران دارد حائز اهمیت است.آمریکا به عنوان کشوری که بیشترین بهره را می‌برد از این فناوری در جهت سلطه به دیگران استفاده می‌کند و امروزه شاهد هستیم که از طریق شنود مکالمه‌های سران کشورهای اروپایی اطلاعات آنها را به دست می‌آورد و در جهت منافع ملی خود استفاده می‌کند.

جنتی افزود: حوزه فناوری و رسانه‌های دیجیتال در سه بخش سخت‌افزار، نرم‌افزار و محتوایی خلاصه می‌شود. نقش کشور ما در حوزه سخت‌افزار معادل صفر است این در حالی است که در حوزه نرم‌افزار با پیشرفت اندکی روبروست و در حوزه محتوایی با توجه به ریشه های ملت ما با یک میدان وسیع روبه رو هستیم که می توان از آن بهترین بهره را برد.

او با بیان اینکه اهمیت این حوزه به قدری است که مقام معظم رهبری دستور تأسیس شورای عالی فضای مجازی را با مجموعه‌ای از وظایف و مسئولیت‌ها صادر کردند، یاد آوری کرد: امروز مرکز ملی فضای مجازی عهده‌دار اجرای دستورالعمل های این شورا است. اینکه شورا طی دو سال گذشته چه میزان موفق بوده بحث دیگری است اما اهداف تعریف شده، اهداف بلندی است. گاه ممکن است برخی فکر می کنند که هدف از تشکیل این شورا ایجاد نوعی فیلترینگ در فضای مجازی است اما بر اساس دستورالعمل باید گفت که نقاط مثبت آن بیشتر است.

جنتی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۳۳۰هزار شبکه بانکی، ۳۵۰ دانشگاه و همچنین بسیاری از نهادها و دستگاه‌ها با ۸۱هزار کیلومتر فیبر نوری بین شهری و ۳۰هزار کیلومتر فیبر نوری درون‌شهری به این شبکه‌ها متصل شده‌اند ، گفت: ضریب تلفن همراه در کشور ۱۲۰درصد و تعداد دامنه‌های ir ار مرز ۴۰۰ هزار گذشته است. همچنین ۴۰۰ میلیون دلار صادرات نرم‌افزار در کشور داریم.

او با اشاره به سیاست خصوصی سازی در دولت یازدهم، اظهار کرد: ما به هیچ عنوان دنبال تصدی‌گری و دخالت نیستیم و کار ما فقط سیاست گذاری و حمایت و همچنین نظارت است.حضور در صحنه‌های جهانی وتوسعه صادرات در حوزه رسانه‌ها دیجیتال جزء سیاست‌های روشن و مشخص وزارت ارشاد است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه در بحث رسانه‌های دیجیتال مشکل داریم، بیان کرد: در عین حال که قانون در این حوزه وجود دارد اما شاهد تخلفات زیادی هستیم. باید با این پدیده ها برخورد و ضوابط این حوزه را محکم کرد.

جنتی ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی هنوز نظام به این نتیجه نرسیده است که آیا باید به قوانین مالکیت معنوی جهانی پیوست یا خیر که امیدواریم در این زمینه بتوان به یک نقطه روشن رسید چرا که بسیاری از آثار ما در خارج از کشور مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

منتشر شده توسط:برسام

معرفی گوشی‌هایی که بیشترین میزان عمرباتری را دارند

امتیاز کاربران

 

طول عمر باتری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که مد نظر کاربران قرار دارد، بر این اساس به گوشی‌هایی می‌پردازیم که بیشترین میزان عمرباتری را دارد.

طول عمر باتری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که مد نظر کاربران قرار دارد، بر این اساس به گوشی‌هایی می‌پردازیم که بیشترین میزان عمرباتری را دارد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از موبنا، یکی از مشکلات کاربران عمر کوتاه باتری گوشی‌های هوشمند است. زیرا از این دستگاه‌ها استفاده مختلفی می‌شود و اغلب بیش از یک روز شارژ نگه نمی‌دارند و ممکن است مدت زیادی دوام نیاورند.

در این گزارش به گوشی‌هایی می‌پردازیم که عمرباتری طولانی دارند.

Xperia C یکی از بهترین گوشی‌هایی است که می‌توان با آن ۱۰ ساعت مکالمه کرد. باتری این گوشی دو هزار و ۳۳۰ میلی‌آمپری است و در حال آماده‌باش ۵۸۸ ساعت شارژ نگه می‌دارد.

 

Xperia-C1این گوشی از پردازنده چهار هسته‌ای با قدرت ۱٫۲ گیگاهرتزی پشتیانی می‌کند و دوربین هشت مگاپیکسلی دارد.

 P780 محصول شرکت لنوو است. این گوشی باتری چهار هزار میلی‌آمپری دارد و در حال مکالمه ۴۳ ساعت و در حال آماده‌باش ۸۴۰ ساعت شارژ نگه می‌دارد.

P780-2 

P770 باز هم محصول شرکت لنووو است. این گوشی از باتری سه هزار و ۵۰۰ میلی‌آمپری برخوردار است و می‌توان با آن ۳۰ ساعت مکالمه کرد.

Moto X که محصول شرکت موتورولاست دارای باتری دو هزار و ۲۰۰ میلی‌آمپری است که امکان ۱۳ ساعت مکالمه را برای کاربران فراهم می‌کند و ۵۷۶ ساعت شارژ نگه می‌دارد.

Moto-X3 

گوشی One محصول HTC است و باتری دو هزار و ۳۰۰ میلی‌آمپری دارد و امکان نگه داشتن شارژ برای ۲۷ ساعت مکالمه و ۵۰۰ ساعت آماده‌باش را دارد.

One-HTC4 

منتشر شده توسط:برسام

 {tab=first tab title here} some text here {tab=second tab title here} some more text here {tab=third tab title here} some more text here and so on.. {/tabs}

{tab=first tab title here}
some text here
{tab=second tab title here}
some more text here
{tab=third tab title here}
some more text here and so on..
{/tabs}
{slide=My first slider in Joomla}
some text here
{/slide}
{slide=Joomla is the best}
some more text here
{/slide}
{slide=Third one}
some more text here and so on...
{/slide}

 

بدافزاری خطرناک در کمین کاربران بانکی

امتیاز کاربران

 

نسخه جدیدی از یک برنامه تروجان، علاوه بر هدف قرار دادن حساب‌های بانکی آنلاین، حاوی کدهایی برای شناسایی رایانه‌هایی است که برنامه‌های SAP بر روی آنها نصب شده باشد.

Dangerous-malware

نسخه جدیدی از یک برنامه تروجان، علاوه بر هدف قرار دادن حساب‌های بانکی آنلاین، حاوی کدهایی برای شناسایی رایانه‌هایی است که برنامه‌های SAP بر روی آنها نصب شده باشد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از فارس، این اقدام نشان می‌دهد که طراحان این تروجان ممکن است در آینده‌ای نزدیک رایانه‌های مجهز به SAP را مورد حملات خطرناک خود قرار دهند.

نسخه اولیه این بدافزار چند هفته قبل توسط شرکت ضدویروس دکتر وب شناسایی شد. تلاش برای شناسایی رایانه های آلوده شده توسط این بدافزار در جریان است.

برنامه‌های کلاینت ساخت شرکت اروپایی SAP  بر روی رایانه های workstation نصب شده و با استفاده از آنها به راحتی می‌توان به آدرس های IP سرورهای SAP در هر نقطه جهان دسترسی پیدا کرد. مهاجمان ممکن است از این طریق بتوانند کلمات عبور کاربران را نیز سرقت کنند و اطلاعات دیگری را نیز به دست آورند.

دسترسی هکرها به سرورهای SAP نیز بسیار مشکل آفرین است و می‌تواند موجب سرقت اطلاعات کاربران، سرقت پول و اسرار تجاری و دسترسی غیرمجاز به حساب های بانکی شود.

منتشر شده توسط:برسام

نکته‌ برای حفاظت از زندگی دیجیتال شما

امتیاز کاربران

 

 

 

دنیای دیجیتال و اینترنت، زندگی روزمره ما را بسیار راحت کرده اما در کنار این راحتی مشکلات و خطرات را هم زیاد کرده‌ است. در چنین فضایی که همواره اطلاعات شخصی ما تهدید می شود، امنیت اطلاعات اهمیت زیادی دارد.

 robot

اگر از کاربران جدید یا قدیمی گوشی های هوشمند، تبلت ها یا رایانه های شخصی هستید، باید بدانید که همواره اطلاعات شخصی شما در معرض خطر قرار دارد. در کارگاه این شماره ۱۰ نکته را بررسی می کنیم که رعایت کردن آنها می تواند به حفظ اطلاعات شخصی شما کمک زیادی کند.

به روز رسانی سیستم عامل
فرقی ندارد از تلفن همراه، لپ تاپ یا تبلت استفاده می کنید. امروزه سیستم های عامل حرف اول را می زند و گجت ها براساس سیستم عاملشان دسته بندی می شود. پس بهتر است از بهترین سیستم های عامل استفاده کنید. قرار نیست بگوییم کدام سیستم عامل امنیت بالاتری دارد، بلکه صحبت از کیفیت آنهاست نه نوعشان.

پس برای این که از بالاترین کیفیت سیستم عامل دستگاه خود استفاده کنید، بهتر است آن را فعال یا به اصطلاح اکتیو کنید. استفاده از سیستم های عاملی که زمان یا لایسنس آنها تمام شده، بشدت امنیت شما را پایین می آورد. البته این خصوصیت بیشتر شامل لپ تاپ و رایانه می شود تا گوشی و تبلت. همیشه سیستم عامل خود را به روز رسانی و از آخرین نسخه آن استفاده کنید.

با هر بار به روز رسانی سیستم عامل نقایص امنیتی زیادی رفع می شود. تا جایی که می توانید از نسخه های جیل برک و روت شده برای گوشی های هوشمند با دو سیستم عامل آی اواس و اندروید استفاده نکنید زیرا رد شدن از مسیری که یک بار بهترین هکرها از آن عبور کرده اند و بسیاری از در ها را پشت سرشان نبسته اند، بسیار راحت تر است.

استفاده از نرم افزار های اورجینال
از نسخه اصلی نرم افزارها استفاده کنید و حتما آنها را رجیستر کنید. با این کار تحت بیمه شرکت تولید کننده آن نرم افزار قرار می گیرید. به این ترتیب دیگر نگران تروجان هایی که ممکن است همراه نصب نرم افزار وارد دستگاه شما شوند، نیستید.

البته این کار برای کاربران ایرانی بسیار دشوار است، ولی به عنوان یک توصیه به آن توجه کنید. در ضمن از نصب هر نرم افزاری روی دستگاه خودداری کنید و فقط نرم افزارهایی را نصب کنید که تولیدکننده آن را می شناسید و به آن اطمینان دارید.

نصب آنتی ویروس و آنتی اسپای
نصب یک آنتی ویروس و آنتی اسپای خوب می تواند خیال شما را از خیلی جهات راحت کند. البته بیشتر کاربران حرفه ای گجت ها، آنتی ویروس را نرم افزاری دست و پا گیر و کند می دانند. اما اگر امنیت اطلاعاتتان برایتان مهم است، حتما یک آنتی ویروس اورجینال و مطمئن روی دستگاهتان نصب کنید. هر چقدر برای آن هزینه کرده باشید، ضرر نکرده اید.

انتخاب پسورد مناسب
همه جای اینترنت و دستگاه های دیجیتال پر است از پسوردها که باید بهترین و امن ترین عبارت ها را برای آنها انتخاب کنید. به یاد داشته باشید در کلمه عبورتان ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و همین طور اعداد را به کار ببرید.

استفاده از نام کوچک و بزرگ خودتان در کلمه عبور یا اعداد متوالی و عبارت های معنی دار، کار هکرها را بسیار راحت می کند. همچنین تا جایی که می توانید از یک کلمه عبور برای چند حساب کاربری استفاده نکنید.

استفاده از ایمیل های مختلف
صندق پستی یا ایمیل، بی شک با اهمیت ترین و البته دم دستی ترین حریم شخصی شما در اینترنت است. برای همین بیشتر آمار حمله ها و سوءاستفاده ها از اطلاعات شخصی مربوط به همین حساب کاربری ساده است. بهتر است از چند آدرس ایمیل استفاده کنید.

می توانید ایمیل های مختلفتان را برای کارهای گوناگون دسته بندی کنید. به طور مثال یک ایمیل برای مسائل کاری، یک ایمیل برای مسائل شخصی و یک ایمیل برای مدیریت حساب های کاربری مختلف مانند اپل ID، فروم آی دی و … داشته باشید.

در ضمن از سوال های امنیتی که شرکت های ارائه دهنده ایمیل ها از شما می پرسند براحتی نگذرید و با دقت به آنها پاسخ دهید، چون در آینده حتما به دردتان می خورند. اگر سرویس دهنده ایمیل شما از سامانه پسورد دو مرحله ای حمایت می کند، حتما آن را فعال کنید.

استفاده از کیبورد مجازی
هنگام استفاده از سامانه بانک های اینترنتی، حتما از کیبورد های مجازی که وب سایت خود بانک تعریف کرده، استفاده کنید و از وارد کردن کلمه عبور و دیگر مشخصات به صورت دستی بشدت خودداری کنید، زیرا نصب یک نرم افزار که تمام عملکرد کیبورد را در طول روز ذخیره کند، اصلا کار سختی نیست.

استفاده از قفل صفحه نمایش
با قابلیت سکوریتی ادمینیستریتور (Security Administrator) که مخصوص ویندوز است می توانید برای کسانی که ممکن است از رایانه شما استفاده کنند، محدودیت هایی ایجاد کنید. مشابه همین قابلیت برای سیستم عامل مک او اس با نام Users & Groups وجود دارد. نکته دیگر استفاده از اسکرین لاک یا همان قفل صفحه نمایش است.

حتما روی گوشی، تبلت یا لپ تاپ خود پسورد قرار دهید تا اگر به هر دلیلی دستگاه خود را برای دقایقی تنها گذاشتید، سوژه دست آدم های کنجکاو دور و بر خود ندهید.

استفاده از حساب کاربری مهمان
حتما در تنظیمات ویندوز یا مک او اس خود گزینه GUEST را دیده اید. با فعال سازی حساب کاربری مهمان برای کسانی که قرار است با دستگاه شما کار کنند، حریم خصوصی و امنیت اطلاعاتتان را بالا برده اید.

استفاده از ریکاوری خودکار و بک آپ
تهیه Backup از فایل ها و برنامه های حساس شرط عقل است. همچنین می توانید با استفاده از برنامه های Auto Recover در صورت صدمه دیدن سیستم عامل یا پاک شدن فایل هایتان به بازگرداندن اطلاعاتتان اقدام کنید.

استفاده از فضای ابری
حتما در مورد سرویس های ابری چیز های زیادی شنیده اید. سرویس فضای ابری یک روش جدید و آسان برای اشتراک گذاری و ذخیره فایل های حیاتی مورد نیاز شماست.

امروزه فضاهای ابری با وجود استقبال زیاد و حجم بالای اطلاعات شناور در آنها، بالاترین درصد حفظ امنیت اطلاعات را میان رقبای آنلاین و حتی آفلاین دارند. پس بهتر است کم کم به استفاده از این فضاهای ابری که در آینده بیشتر درباره آنها صحبت می کنیم، عادت کنید.

ویروسی فیس‌بوکی که بسیاری را آلوده کرد

امتیاز کاربران

 

 

 

ویروسی جدید این بار کاربران شبکه جهانی فیس بوک را هدف خود قرار داده و توانسته است ۸۰۰ هزار نفر از کاربران این شبکه اجتماعی را به خود آلوده کند.

به گزارش سرویس امنیت و شبکه پایگاه خبری فن آوری اطلاعات ایران از ایسنا، روند کار این ویروس این گونه است که کاربر ابتدا با ویدئویی که به ظاهر از طرف یکی از دوستانش به اشتراک گذاشته شده روبرو می‌شود و به محض کلیک برروی آن، به وب سایتی راه خواهد یافت که به وی پیغامی مبنی بر نیاز به یک افزونه برای مشاهده ویدئو نمایش می‌دهد.

facebook-permaspc

با دانلود این افزونه، مشکلات آغاز می‌شوند. این افزونه به طراح این فایل مخرب اجازه می‌دهد به گذرواژه کاربر دسترسی پیدا کند.

نکته مهم اینکه نفوذگر با در دست داشتن گذرواژه یک کاربر، می‌تواند از آن برای انتشار هرچه سریعتر این ویروس و آلوده کردن سیستم‌های بیشتر، بهره ببرد.

Carlo de Micheli، یک متخصص امنیتی در این زمینه به نیویورک تایمز گفته است: ”نمونه‌هایی از این حمله جدید، در هر ساعت می‌توانند به ۴۰ هزار گذرواژه جدید دسترسی یابند. گوگل نیز با غیر فعال کردن افزونه‌های مرتبط با این حمله، سعی در جلوگیری از این حمله داشته اما نفوذگران در تغییر رویه، این بدافزار را برای رخنه از طریق موزیلا فایرفاکس، بهینه کردند.”

این حمله و اعلام به کاربر برای دانلود یک افزونه، حمله متداولی نیست و امکان دارد حتی کاربران حرفه‌ای را آلوده کند. از آنجایی که این بدافزار ممکن است به سرقت اطلاعات شخصی شما بینجامد، مطمئن‌ ترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن به آن، این است که هر پیغامی را با اطمینان کامل باز کنید.

می‌توانید از دوستان خود بخواهید، پیغامی را در زیر ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده بگذارند تا بدین ترتیب از آلوده نبودن آن لینک اطمینان حاصل کنید. به نظر می‌رسد مرورگرهای کروم و فایرفاکس نیز باید در این زمینه به روزرسانی‌هایی را داشته باشند اما مطابق معمول، بهترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن به ویروس، توجه کاربران به امن بودن سایت‌ها و لینک‌هایی است که مشاهده می‌کنند.